KAM NA VÝLET
Zajímavosti v
Kaple sv. Václava
Kaple sv. Václava se nachází na vrchu Hůrka jihovýchodně nad Malenicemi. Postavena byla v duchu románské rotundy na náklady archiváře Františka Teplého a dne 25. září 1932 slavnostně posvěcena. V roce 2003 byla komplexně opravena, v současné době slouží jako poutní místo při zářijové Václavské pouti. Původní obraz sv. Václava, zdobící vnitřek kaple, byl zcizen. V roce 2008 Jakub Komrska namaloval nový obraz, dle své vlastní předlohy, přímo na zeď.
blízkém okolí
Boží muka se sochou sv. Jana Nepomuckého
Boží muka na mostě se sochou sv. Jana Nepomuckého a kříž z roku 1893. Kaple sv. Jana Nepomuckého stávala pod kostelem sv. Jakuba, v místech nynějšího hlavního vchodu. Ke konci 18. století byla tato kaple zbořena a socha přemístěna na most přes řeku Volyňku. K celkové rekonstrukci této kapličky došlo v roce 2006.
Kostel sv. Jakuba Většího
V kostele sv. Jakuba Většího se nachází presbytář z počátku 14. století, loď z let 1708-1709. Na zdi za oltářem je možno spatřit pozůstatky nástěnných maleb z první poloviny 14. století: Smrt Panny Marie, Zmrtvýchvstání, Misericordia Domini a smrt sv. Vavřince, Adam a Eva v ráji - nástěnná malba ze 14. století na pravé boční straně. Na místním hřbitově se nachází místo posledního odpočinku mnoha slavných a známých osobností: architekt Josef Zítek (stavitel Národního divadla v Praze); archivář František Teplý (autor velkého množství národopisných studií); Anna Hüttnerová; herec Jiří Pleskot; akademický malíř Jaroslav Pešek; režisér Zdeněk Podskalský; prof. MUDr. Marie Pešková, DrSc.; sbormistr Pavel Kühn.
Jeskyně v Jiřičků skále
Jeskyně v Jiřičků skále patří k přírodním malenickým zajímavostem. Skalní útvar krystalického vápence se nachází na severním okraji obce nad levým břehem řeky Volyňky. Jeskyně při úpatí byla objevena roku 1920 firmou Minibergrů z Volyně. Vstupní otvor je vysoký přibližně dva metry. Stěny jsou pokryty shluky sraženého vápence. Velké množství kostí zde nalezených svědčí o tom, že jeskyně sloužila jako úkryt divoké zvěři již v době ledové.
Hradiště Věnec a Keltové
Hradiště Věnec dostalo své jméno podle stejnojmenného vrchu, který se nachází na rozhraní horního a středního toku řeky Volyňky, nedaleko městečka Čkyně na Prachaticku. Rozkládá se na katastrech obcí Zálezly, Lčovice a Hradčany. V literatuře je však známo převážně pod označením Věnec u Lčovic.
Hamr Malenice
Leží asi 5 km jižně od města Volyně v Šumavském podhůří. Bývalý dřevěný hamr z roku 1804 s původním zařízením i nářadím je zcela vyjímečnou stavbou. Hamr využíval vodní síly říčky Volyňky - náhonem přivedená voda uváděla přes vodní kolo do pohybu mohutná kladiva, brusy, nůžky i jiné mechanismy. Kovaly se zde sekery, zemědělaká nářadí, lopaty, motyky, krumpáče. V roce 1913 byl hamr opraven a pracoval až do roku 1961. V 60. letech 20. století byl instalován pneumatický buchar a další stroje poháněné elektromotorem. V současnosti je hamr s původním zařízením i nářadím přístupný jako muzejní expozice a příležitostně je uváděn do provozu.
Hrady v okolí
Hrad Hus
Ruiny hradu stojí na krásném skalnatém ostrohu nad Blanicí, která skoro celý hrad obtáčí svým divokým tokem. Pamětní deska nám připomíná, že je místo nebezpečné doposud. Mladý muž našel smrt v údolí Blanice právě po pádu z tohoto ostrohu. Musíme si zde dát pozor i na bludný kořen, protože podle pověsti ten, který ho překročí, bude tři dny bloudit lesem. Zjevu-je se zde i bílá paní, která hlídá Habartovy poklady, které už nestačil vzít sebou, když tento hrad kvapem opouštěl.
Hrad Helfenburk
Zřícenina hradu se nachází na skalnatém hřebenu v polesí Mlaka asi 5,5 km západně od Bavorova. V současné době je hrad Helfenburk pod správou Města Bavorov. V jarních a letních měsících je objekt využíván k různým kulturním akcím. Upravená hradní věž poskytuje krásný pohled na široké okolí i blízkou Šumavu.
Zámky v okolí
Zámek Vimperk
Jeden z největších zámků v jižních Čechách. Přístupné exteriéry, v části interiéru Vimperské muzeum. Zámek je v současné době s výjimkou musejních prostor vyklizený. Probíhá zde archeologický a stavebně historický průzkum jako počátek přestavby na environmentálně - vzdělávací centrum Národního parku Šumava.
Zámek Lčovice
Je dominantou stejnojmenné obce v malebném předhůří Šumavy. V parku, který byl založen v roce 1660, stojí osmiboká, raně barokní kaple zakončená kupolí a lucernou. Významným majitelem zámku v 2. pol 19. stol byl také Josef Zítek, stavitel Národního divadla. Dnes je budova zámku i přilehlý park soukromým majetkem a není běžně veřejnosti přístupná. Zámek i park jsou však památkově chráněné objekty.
Zámek Hoštice u Volyně
Zámek byl nejspíš postaven v 17. století na místě renesančního obydlí Vitanovských z Vlčkovic. Uprostřed zámku nalezneme raně barokní portál. Objekt je proslulý především z filmové trilogie Slunce, seno.... režiséra a místního rodáka Zdeňka Trošky.
Zámek Vlachovo Březí
Zámek má půdorys tvaru L. Na zámek kdysi jezdil Jan Neruda za dcerou správce zdejšího statku, Aničkou Tichou. Dodnes nám to připomíná pamětní deska umístěná na fasádě zámku.